Svatební koláčky - tradice i praktické tipy

Česká svatba bez svatebních koláčků? Pro většinu nevěst nemyslitelné. Známá tradice provází tento významný den po dlouhé roky a zatím to nevypadá, že by se měla měnit. Kolik jich ale připravit? Kdy je vhodné koláčky rozvést a v jakém obalu, aby přežil manipulaci a nebyl celý umaštěný?

Svatební koláčky jako pozvánka na svatbu

Svatební koláče a koláčky | Svatba na zámku

Pozvání na svatbu s sebou nese několik tradic. Jednou z nich je rozvoz svatebních koláčků spolu s pozvánkami. Právě proto se jim přezdívá zvací. Pečou se asi 3 až 4 týdny před obřadem a rozvážejí těm, které chcete mít na své svatbě. Rozvoz probíhá obvykle 14 dnů až týden před samotnou svatbou. Někdo ale hosty obdarovává den nebo dva před svatbou s tím, že pozvání dostali dříve. Bývají také součástí svatební hostiny, a pokud jich máte opravdu dost, můžete je přidat i do výslužek, které se rozdávají po svatbě.

Co koláček, to originál

Tak jako je každá svatba jedinečná, tak ani svatební koláčky nejsou všude stejné. Stačí jít jen rodinu od rodiny a každá bude mít svůj originální recept. Pak jsou tu také různé kraje a jejich zvyklosti. Rozdíly jsou především v detailech receptur, přípravy a zdobení. Někdo dělá kynuté, z tvarohové těsta, šátečky s náplní apod. V Čechách jsou obvyklejší tzv. tlačené koláče a ty s náplní uvnitř zase na Moravě.

Koláčky s náplní uvnitř se plní hlavně tvarohem, ořechy a mákem. Řídké náplně příliš vhodné nejsou, protože často vytečou ven. U tlačených se vyhloubí prohlubeň a do ní vloží zvolená náplň. Protože je kolem okraj, může být použita i tekutější (jablková, povidlová apod.). Velikost koláčů není nikterak určená, ale v drtivé většině případů se dělají malé tvary, které se velmi dobře jí, dáte jich do krabičky pohodlně několik, takže to nevypadá, že na svých hostech chcete šetřit a celkově chutnají tak nějak lépe.

Tradice a zvyky

Svatební koláče a koláčky 2 | Svatba na zámku

Svatební koláčky si můžete objednat a starosti s jejich tvorbou přenechat jiným nebo je napéct svépomocí. Zde je potřeba upozornit, že této činnosti by se rozhodně neměla zhostit sama nevěsta, protože podle pověsti to přináší smůlu – uplakané děti a nouze. Pokud by chtěla přidat ruku k dílu, má prý vstoupit do místnosti, hodit za sebe kousek těsta a zajistit si plodné manželství. Pečení koláčků většinou přebírá maminka nevěsty, babička, sestra, kamarádky, sousedky. Je při tom spousta veselí, lidé mají možnost si dobře popovídat a práce jde krásně od ruky. Použity by měly být alespoň tři náplně.

Zajímavost: Pokud sní na svatbě svatební koláček svobodná dívka, do roka a do dne se šťastně vdá.

Kolik svatebních koláčků je tak akorát?

Přesné množství vám nikdo neřekne, ale můžete si spočítat alespoň přibližný počet. Ten ovlivňuje to, zda chcete dát koláčky i do výslužek a na svatební tabuli nebo jen do zvacích krabiček. Obecně se dá říct, že potřebujete 5 až 8 kg svatebních koláčků pro svatbu o 50 hostech, což dělá 4 až 8 koláčků na osobu. Kolik dáte kam je na vašem uvážení.

Pokud to shrneme, potřebujete koláčky před obřadem, na hostinu a večerní zábavu na výslužky a mnoho snoubenců nosí také krabičky do práce na ochutnání.

  • Do zvacích krabiček se dává cca 10 koláčků dle velikosti svatby a důležitosti hosta. Může jich být samozřejmě víc nebo méně.
  • Do výslužky jich můžete dát klidně menší počet, protože tam bude jistě mnoho dalších dobrot, které krabičku hezky doplní.
  • Část si nechte stranou pro své kolegy a kolegyně, chcete-li je obdarovat a zbytek patří na svatební tabuli cca 5 až 10 koláčků na hosta.
  • Je zvykem dávat výslužku i fotografovi, kameramanovi, oddávajícímu a dalším lidem, kteří se starají o vaši pohodovou svatbu.

Počet kusů ovlivňuje i velikost krabiček nebo množství sladkostí, které hodláte na své svatbě nabízet.

V čem rozvážet svatební koláčky?

Často se klade veliký důraz na množství, kvalitu a vzhled koláčků a zapomíná se na krabičky či košíčky, ve kterých budete svatební koláčky rozvážet. Většina nevěst volí klasické papírové krabičky s ouškem, které opatří mašličkou v barvě svatby, popřípadě jinou ozdobou. Mezi další možnosti patří uzavíratelné krabičky a košíčky, kam se nedostane vzduch, tudíž koláčky nevysychají a netvrdnou. Používají se průhledné pytlíčky s mašlí, proutěné košíčky či plastové a skleněné dózy. Zde máme článek přímo na téma svatební košíčky a jejich alternativy.

Nestačí koláčky jen zabalit, ale musíte dobře počítat. Kam budete rozvážet a kolik má rodina členů, aby se dostalo na všechny a nikdo nepřišel zkrátka. Dále je důležité rozdělit i jednotlivé náplně, aby někdo nedostal jen makové a jiný pouze tvarohové.

Tip na závěr

Každý si chce na téhle drobné dobrotě pochutnat. Pokud byste rádi upekli koláčky nebo jiné pochoutky svépomocí, může vám dobře posloužit článek s recepty na svatební cukroví, který pro vás chystáme.

Autor: Redakce

Související články

Komentáře k článku

E.M.:
19:19 05. 03. 2021
Jej, to se mi hned zbíhají sliny!!! Sem s tím :_D

Maki:
15:33 03. 03. 2021
Děkuji moc redakci za tento článek. Jako hledala jsem různě, ale vždycky jsem našla jen střípky informací a tady to mám všechno pěkně po kupě. Ještě se teda těším na ty recepty, protože i koláčky bych ráda dělala doma :))) Děkuji, M

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama